Sekta uctívačů Gaie nařizuje posty

15. května 2009 v 13:22 |  Náboženství
Povinný půst od masa nařizuje svým zaměstnancům radnice v Gentu, přičemž hodlá rozšířit toto opatření i do škol. Nabízí se srovnání s jinou institucí, která posty rovněž nařizuje.

Kán. 1251: Zdrženlivost od masa nebo od jiného jídla, ve shodě s rozhodnutím biskupské konference, nechť se zachovává v jednotlivé pátky po celý rok, leč by na tento pátek připadla některá slavnost. Zdrženlivost a půst újmy nechť se zachovává na Popeleční středu a na Velký pátek, den utrpení a smrti Pána našeho Ježíše Krista.


Kán. 1252: Zákonem o zdrženlivosti od masa jsou vázáni všichni, kteří ukončili 14. rok svého života. Zákonem od újmy jsou vázány všechny osoby dospělé (od 18 let) až do započetí šedesátého roku života. Avšak duchovní pastýři a rodiče ať dbají o to, aby i ti, kdo nejsou z důvodu nezletilosti vázáni zákonem zdrženlivosti a újmy, byli vedeni k pravému duchu pokání.

Kán. 1253: Biskupská konference může blíže určit způsob zachovávání zdrženlivosti a také může půst zdrženlivosti a půst újmy nahradit zcela nebo zčásti jinými formami kajícnosti, zvláště úkony lásky a cvičením se ve zbožnosti.
(Kodex kanonického práva)

Belgický Gent se rozhodl podpořit vegetariánství a jeden den v týdnu se věnovat jen bezmasé stravě. Radnice proto vyhlásila jeden den v týdnu jako vegetariánský a všichni zaměstnanci budou mít toho dne zákaz konzumovat maso.

A připojit k projektu by se měly také všechny organizace a společnosti provozované městem.

Ve srovnání s uctívači matky Gaie je Katolická církev podstatně mírnější. V čem? Třeba v tom, že masem míní jen maso teplokrevných živočichů, přičemž konzumovat studenokrevné živočichy jako jsou ryby je i v dny půstu dovoleno. Nenutí k půstu děti, staré lidi, nemocné, lidi těžce pracující a ty, kdo jsou na cestách. Zavazuje jen ve svědomí, věřící nekontroluje a těm, kdo půst nedodrží nehrozí žádné církevní postihy. Umožňuje zvolit si alternativní způsob pokání. Zavazuje jen věřící.

To se o radnici v Gentu říct nedá. Zakazuje maso kompletně. Výjimky neumožňuje a hodlá k půstu nutit i děti. Vzepření se tomuto nařízení může být chápáno jako provinění proti pracovní kázni a loayalitě vůči zaměstnavateli, což sebou nepochybně přinese i postih. Zavazuje všechny zaměstance, mezi nimiž uctívači Gaie být nemusí.

Shrnuto: Gent navazuje na tradici kalvínského teokratického městského státu, se kterou udělala zkušenost ne příliš vzdálená Ženeva.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kamil Kamil | Web | 30. srpna 2017 v 23:24 | Reagovat

Znate nejakou dobrou skolu kytary online?

2 Jackeline Jackeline | Web | 23. září 2017 v 15:26 | Reagovat

Fakt?

3 Sandokan Sandokan | Web | 28. září 2017 v 4:54 | Reagovat

Kytara!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama