Výklad Otčenáše

23. října 2008 v 10:09 | Sv. František z Assisi |  Náboženství
Otče náš nejsvětější, Stvořiteli náš, Vykupiteli, Spasiteli, a Utěšiteli! Jenž jsi na nebesích: v andělech a ve svátých, když je osvěcuješ k poznání. Neb ty jsi Světlo, ó Pane, když je rozžhavuješ k lásce, neb ty jsi Láska, Pane, když v nich přebýváš, a je naplňuješ blažeností, protože ty jsi, Pane, nejvyšší dobro, věčně dobrý, od něhož je všechno dobré a bez něhož nic není dobré.

Budiž posvěceno tvé jméno: Ať je jasné v nás tvé poznání, abychom porozuměli, jaká je šířka tvých darů, délka tvých přislíbení, velebnost tvé velikosti a hloubka tvých soudů.

Přijď k nám království tvé!; abys panoval v nás milostí a dal nám přijíti do svého království, kde je jasné patření na tebe a tvá dokonalá láska ve sladkém společenství a v ustavičném požívání.


Staň se tvá vůle jako na nebi tak na zemi; abychom tě milovali celým srdcem, majíce tebe stále na mysli, z celé duše, majíce tě stále ve své touze, z celé vůle, abychom stále odváděli k tobě své tíhnutí a ve všem jen tvou čest vyhledávali; ze všech sil zasvěcujíce všechny své síly duše a všechny díly těla službě jen lásky tvé, a abychom také milovali bližního svého jako sebe samého přitahujíce všechny podle svých sil ke tvé lásce, radujíce se z jejich radostí jako ze svých a majíce soucit s jejich neštěstím, nikdy nikomu neškodili.

Chléb náš vezdejší dej nám dnes: svého milého Syna, našeho Pána Ježíše Krista na památku, k porozumění a uctění tvé lásky, kterou k nám všem měl a všech jeho slov a činů a bolestí za nás.

A odpusť nám naše viny: Podle své nevýslovné milosti silou hořkého Utrpení svého milovaného Syna, našeho Pána Ježíše Krista a pro zásluhy a přímluvy blahoslavené Panny Marie a všech tvých vyvolených.

Jako i my odpouštíme našim vinníkům: a co úplně neodpouštíme, to pomoz, Pane, nám odpustiti, abychom své nepřátele milosrdně milovali pro tebe a abychom se za ně přimlouvali z dobrého srdce a nikomu zlé nespláceli zlým a měli dobrou vůli všem pro tebe dobře činiti.

A neuvoď nás v pokušení, ani v otevřené, ani ve skryté, ani v okamžité, ani v těžce tísnivé.

Ale zbav nás od zlého minulého, přítomného i budoucího. Amen
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama