U Pia X.

8. srpna 2008 v 8:12 | Silvestr Maria Braito |  Náboženství
Po hrobu apoštolském nejvíce mne táhne do velechrámu sv. Petra - Pius X. Zase klečím před prostým, bílým náhrobkem s prostým nápisem: Pius X.
Pius X. Stále hoří u jeho hrobu svíce, stále jest hrob zasypán květy. Ne drahými, ne vzácnými. I ty svíčky jsou čoudívé, laciné drobné svíčky. Rozsvěcují je prosté ženy, hranatí dělníci, bledá děvčata. Stále a stále obléhají modlící se jeho hrob, modlí se, slzy se jim lesknou v očích, líbají kámen ukrývající drahé tělo.

Naproti Benedikt XV., jehož srdce musilo býti zasypáno výkřiky milionů umírajících, papež, jenž musil být diplomatem. Smutek, hluboký smutek ležel v jeho vyplakaném obličeji, když jsem ho naposled viděl několik dní před jeho smrtí. A nikdo se u jeho hrobu nezastaví. Lidé prchají před válkou a před vzpomínkou na ni i na ty, kteří ji chtěli zlomiti. Tak zapomněli i na Benedikta XV.
Pius X. - jenž zahřměl vítězně do věků, jenž svou paží zvedl zástupy křesťanů. Poznal, že naší duši, naší době chybí Láska, Ježíš a proto všechny i děti zval, volal, vybízel ke Kristu Eucharistickému. Byl to tuhý boj se zbytky jansenismu, josefinismu. Pius jej dobojoval. Dnes přece je lépe. Duchovní život přece vykvétá na všech stranách v církvi, přece jen se mnoho duší vrací do nitra, přece jen mnoho dusí více miluje Boha. Byla jim dána denní posila.
Proto je tak pravdivý pomník Pia X. v levé lodi sv. Petra. Ve výši stojí bílá postava velekněžská. Dobrá, otcovská tvář nikoho neodráží, nikoho neodpuzuje, a jeho ruce tak mile, tak pozývavě rozpjaté: Pojďte, pojďte mé děti: Vím o vašich bolestech, těžkostech. Pojďte se mnou ke Kristu. Trpíte nedostatkem Boha. Proto: Omnia instaurare in Christo: Vše v Kristu vystavěti! V Kristu vybudovati život vnitřní, veřejný, rodinu, vědu…
Pius X. vítěz nad modernismem, modernismem theologickým, filosofickým a praktickým. Zdrtil po děsných bojích, v němž podlehlo tolik kněží v Německu a ve Francii, tuto stohlavou saň, která chtěla především přizpůsobili Krista "dnešní době", ohavná zvráceností Pius X. volá: Doba, lidé, srdce musejí se přetvořiti podle Krista. Kristus dnes jako včera, on zítra, on i na věky, vždy týž! Jím počíná vehementní vzedmutí svaté vědy.
Pius X., který chtěl oběť nejsv. a modlitbu církve odíti ryzostí a čistotou, která jim patří! Reformátor liturgie. Žel, že ho bylo málo poslechnuto, že Pius XI. musí konstatovati, že po všech konstitucích a dekretech nebylo skoro nic - provedeno. A přece, kde provedli dekrety Pia X. o posv. hudbě, o posv. zpěvu, jak vrátili sebranost, zbožnost a vroucnost posv. obřadům…
Pius X., který odsunul spoustu balvanů nařízení a zákonů, v nichž vyznati se bylo velkým uměním, a jenž pořádá nový zákoník církevního práva, takže dnes každý může a má věděti velmi snadno, co jest jeho povinností neb právem.
Pius X., otec chudých, přítel pronásledovaných, jenž miloval pokorné, svaté, jenž opravdu učinil všechno, co učinit mohl.
Klečím před tebou, svatý Otče Pie X., a prosím tě za své, za ty, kteří vyrostli z tvé lásky, z tvé péče, kterým jsi otevřel cestu k Ježíši. Vypros jim, ať dorostou všichni v Ježíši!
Drazí, jste povinni díkem velkému a svatému papeži Piu X. Spojte se v modlitbách, aby Bůh ráčil oslaviti svého věrného sluhu poctou blahoslavenou na našich oltářích. Modlete se vroucně za šťastný výsledek procesu o jeho blahopřání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jakub Jakub | 8. srpna 2008 v 9:13 | Reagovat

Je smutné, když si člověk uvědomí, že to vítězství nad modernismem bylo jen zdánlivé. Modernisté jen zalezli pod koberec, stáhli se do podzemí. Tam si připravovali svou revoluci, aby pak na Druhém vatikánském koncilu triumfovali. Když slyším svatý Pius X., nemohu zároveň neslyšet monsignore Marcel Lefebvre. Jistě se v nebi setkali a vyprošují nám odvahu k boji.

2 jjs jjs | 8. srpna 2008 v 9:31 | Reagovat

Je pravda, že modernisté zase vystrčili rohy. Jenže bez boje sv. Pia X. by chyběly zbraně proti nim a především schopnost projevy modernismu okamžitě prohlédnout. Kdoví, jak by to s Církví vypadalo, kdyby sv. Pius X. modernismus nesrazil na chvíli na kolena. Jistě, Církev Kristova by nezanikla, mohlo by však jí být mnohem hůř. Sv. Pius X. má především zásluhu na tom, že se máme v boji s modernismem o co opřít. A to není vůbec málo!

3 Lukáš Biskupický Lukáš Biskupický | E-mail | 9. srpna 2008 v 13:45 | Reagovat

Modernisté nejen vystrčili rohy, oni ve 2. polovině 20. století ovládli naprostou většinu důležitých míst, od Vatikánu, po biskupské stolce až po teologické fakulty. Ta krize je obrovská, horší než si uvědomujeme. Ale určitě to vymezení, pojmenování a odsouzení, které učinil právě sv. Pius X. je moc důležitým opěrným bodem , který modernističtí lháři budou těžkou vymazávat...Zatím se však všechny hereze a kryptohereze volně šíří, ba co víc, jsou vydávány za významné a přínosné obejvy a posuny ve vývoji Církve. Jsou dávány za vzor.

4 Jakub Jakub | 9. srpna 2008 v 13:57 | Reagovat

Žel Bohu neomodernisté jsou tak bezskrupulózní tvorové, že všechna odsouzení v Pascendi označují za dobově podmíněná. Což jim většina stádních typů klidně přijme. Nepřemýšlí, neuvažují, že Pravda je pravdou vždy. Dnes i před sto lety.

Škoda jen, že parávě Pascendi není k mání na netu v češtině. A i v 3D podobě se shání jen velmi těžko.

5 jjs jjs | 11. srpna 2008 v 8:57 | Reagovat

Kousek Pascendi je tady: http://www.contras.wz.cz/doc/pascendi_index.html

Něco mi říká, že jsem ji viděl i jinde v češtině na webu. V tištěné podobě ji mám okopírovanou doma. Dala by se postupně naskenovat, převést do textu a dát na web. Zatím vkládám Lamentabili sane.

6 Jakub Jakub | 11. srpna 2008 v 11:22 | Reagovat

Myslím, že část byla někde na Cibulkových stránkách. Ale celá nikoliv.

7 Martin Martin | 12. srpna 2008 v 13:16 | Reagovat

http://www.cibulka.net/petr/view.php?cisloclanku=2005100201

tady je také jen část Pascendi dominici gregis

8 libovolne biblicke jmeno jako vsichni tady libovolne biblicke jmeno jako vsichni tady | 16. dubna 2010 v 18:17 | Reagovat

Nez jsem si precetl tenhle clanek, tak jse si myslel ze plati "Nebudeš mít jiného boha mimo mne", ale vy kluci uz jste si asi vybrali :)

9 Jo Jo | 23. února 2013 v 21:22 | Reagovat

[8]:zeby pomyleny protestant, co odmieta kult svatych? Viete vobec, ze kult svatych je iny, nez kult Panny Marie, a iny nez kult Bozi? Kde sa v clanku Pius oznacuje za Boha? Menej lacnej protestantskej demagogie by to chcelo z Vasej strany

10 Kilian Kilian | Web | 30. srpna 2017 v 23:56 | Reagovat

Fakt?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama