O důmyslném faráři

9. června 2008 v 9:48 | mj |  Náboženství
V jedné nejmenované farnosti působil moudrý farář, který se velmi trápil jejím neutěšeným stavem. Křtů ubývalo a z toho mála pokřtěných dětí přicházelo k biřmování jen několik děvčátek. O kostel nikdo nepečoval, ve zpovědnici marně očekával kajícníky a v neděli kázal jen pro pár stařenek. Na Velikonoce a na Vánoce se kostel přece jen zaplnil, avšak místo radosti byl tento oddaný služebník Páně ještě zarmoucenější. Mrzelo ho, že ani v tyto dny nedokázal vymanit duše svých farníků z lhostejnosti.

Neustále si lámal hlavu, jak své farníky přivést zpátky k Pánu, zkoušel to po dobrém i po zlém, všechno marně. Když už zcela bezradný propadal zoufalství, dostal zničehonic nápad, aby uspořádal pohřeb farnosti. Nechal tedy vyhotovit několik smutečních oznámení a rozvěsil je po okolí. Lidé se u nich ihned zastavovali a podivovali se nezvyklému obsahu. Ovládla je všechny zvědavost, a tak byl v daný den kostel zaplněný do posledního místečka. Uvnitř bylo vše nachystáno ke slavení zádušní mše: před smutečně vyzdobeným oltářem stál katafalk s rakví, po stranách hořely svíce. Farář důstojně pronesl smuteční řeč, v níž vyjádřil politování nad tím, že se se všemi farníky setkává při této smutné příležitosti, v den, kdy se bude pochovávat zdejší farnost, protože v ní už nikdo nesdílí živou víru. Mrtvá víra každého z nich bude takto náležitě pohřbena, čímž budou zproštěni veškerých povinností uložených církví, tedy i účasti na mši svaté v každou neděli i v zasvěcené svátky. V závěru všechny přítomné vyzval, aby se každý osobně rozloučil s nebožtíkem.
Jeden po druhém zvědavě přistupovali ke katafalku, nakláněli se nad rakev a zasmušilí mlčky opouštěli kostel. Od následující neděle se však lavice kostela začaly zaplňovat pravidelně. Cože to farníci uviděli, že se zase na svoji víru rozpomněli? Důmyslný farář vložil do rakve zrcadlo, a tak každý, kdo se nad ni naklonil, spatřil na dně rakve ležet sebe samého.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tloustik Tloustik | Web | 31. srpna 2017 v 0:07 | Reagovat

Fakt?

2 Barman Barman | Web | 9. září 2017 v 22:03 | Reagovat

Skola kytary

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama