Nehledejte Krista bez kříže

19. května 2008 v 15:38 | mb |  Náboženství
Z důvodů, které netřeba rozvádět, jsem byl nucen zúčastnit se tzv. studentské mše v jisté nejmenované moravské metropoli; překrásná barokní kazatelna byla zakryta promítacím plátnem a na tom se v průběhu mše objevovaly různé "vtipné" průpovídky. Na druhé straně kněžiště v úrovni kazatelny pněla obrovská socha Ukřižovaného. Když se mě, potom co dozněly bubny a elektrické kytary, zeptal jeden místní rozzářený mladík, jak se mi "to" líbilo, ke své hanbě jsem se neudržel a s notnou dávkou ironie řekl: "No, myslím, že ještě lepší by bylo, kdybyste to promítací plátno natáhli na druhé straně a zakryli jím ten Krucifix." Byla to odpověď jistě nevhodná a urážlivá, neměl jsem na ni nejmenší právo; ale ta myšlenka mě pronásledovala po celou mši, při které studentíci tančili, tleskali, objímali se.

Mnoho je dnes v kostelech slyšet o radosti, o lásce, o přátelství, o dobrých skutcích, které ten či onen vykonal svojí peněženkou. Právě na této rozjásané mši jsem si však znovu uvědomil, jak málo je slyšet o cestě, která k radosti vede, o cestě, která je onou láskou. Na té cestě se totiž netančí, nejásá; je velmi nepříjemná: její jméno je Utrpení, její jméno je Krvavý pot, její jméno je Bičování, její jméno je Trnová koruna, její jméno je především Kříž.
Není to jistě jen chorobou dneška; křesťané byli v dějinách mnohdy zbabělí a vlažní; mnohdy chtěli radost, Ráj, k němuž by se šlo dostat nějak jednoduše, bezbolestně, bez Kříže. V těchto studentských "katolických" sektičkách (jiné slovo mě skutečně u těchto "organizací" nenapadá) je však Kříž tak upozaděn, že člověk mnohdy zaváhá, je-li ještě mezi křesťany.
Kristus mluví jasně: "Kdo chce přijíti za mnou, zapři sebe sám a vezmi svůj kříž a následuj mne." (Mat. 16, 24). Stejně svědčí velicí světci, kteří v ranách Kristových četli mnohem častěji než v učených knihách, bez Kříže nepočínali žádné dílo, klekali před ním, když potřebovali radu. Nelze vůbec vystihnout hloubku Kříže. Svatý Bernard praví: "Toto dílo našeho vykoupení stálo Spasitele mnohem víc než všechno, co udělal, když stvořil svět. Neboť při stvoření mu stačilo, aby promluvil, a věci se staly, poručil, a byly stvořeny. Ale v díle vykoupení narážela jeho slova na odpůrce, jeho skutky na utrhače. Posmívali se mu, když snášel trýznění. Hleďte jak nás miloval!" Posmívali se mu, to jest hříšníci - my. Neposmíváme se mu kdykoliv, kdy chceme dosáhnout radosti pohodlně, bez námahy, utrpení? Nevysmíváme se jeho ranám, když křepčíme po kostelech za zvuků kytar a sentimentálních ( "ďábel je sentimentální") slabomyslných písní, které donekonečna omílají, že jsme již zachráněni, že je nám "fajn"?
"Kdo chce přijíti za mnou, zapři sám sebe a vezmi svůj kříž a následuj mne." Má tedy každý svůj kříž. Může jej přehlížet, odmítat, může se topit v umělé radosti a úmyslné nevědomosti (svatý Tomáš Akvinský mluví o "tuposti zaviněné"). Kříž však stále stojí. Svaté Kateřině Sienské se zjevil Kristus, ukázal jí dvě koruny: zlatou a trnovou a řekl: "Obě koruny dostaneš, vyvol si, kterou chceš v tomto životě, druhá ti zůstane po smrti." Takto se ptá Kristus každého z nás.
Máme tedy s hrůzou čekat na bolest? Nikoliv! Jako nesmíme zapomínat na Kříž, nesmíme zapomínat ani na Boží milosrdenství; vždyť bez milosti Boží bychom neudělali na tomto světě ani krůček: "Bez Kříže nemůžeme následovat Krista, ale bez milosti vycházející z Kříže nemůžeme snášet jeho tvrdost. Mnozí se bojí a utíkají před pokáním, protože vidí jen Kříž, ale nevidí, jaká milost z něho plyne." (sv. Bernard)
Jedním z oblíbených světců dneška je i svatý Jan od Kříže. Kéž by si tedy pořadatelé různých "setkání mládeže", poutí na traktorech či koloběžkách, konferencí s nabubřelými a nesrozumitelnými názvy a hesly zvolili jednou za motto velmi prostá slova tohoto velkého muže: "Kdyby vás někdo někdy přesvědčoval, ať by to byl představený nebo kdokoliv jiný, o nějaké pohodlné nauce a i kdyby ji dokládal zázraky, nevěřte jí ani jí nepřijímejte; zapotřebí je totiž více kajícnosti a více oproštění od všech věcí - a nehledejte Krista bez Kříže!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr ton Petr ton | Web | 30. srpna 2017 v 23:58 | Reagovat

To je moc zajimave

2 Levak Levak | Web | 28. září 2017 v 4:41 | Reagovat

Jeste, ze hrajeme vsichni na kytaru...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama