Campbell - O'Brien: Rethinking the Pentateuch

15. května 2008 v 11:03 | hama |  Náboženství
(Znovupromyšlení Pentateuchu)

Tato kniha, která vznikla společným úsilím jesuity a dominikána, si již v předmluvě klade velké cíle; prohlašuje se za revoluci v chápání Pěti knih Mojžíšových. Vzhledem k tomu, že se jedná o pojednání velmi odborné, nebudu zde zabíhat do detailů a jen naznačím zde právě ony "revoluční" myšlenky.

Campbell a O'Brien nás hned v úvodu upozorňují, že na staré Hebrejce nelze pohlížet jako na hlupáky, kteří nějak slepili text Pentateuchu. Naopak, Pentateuch je velmi dobře zkomponované dílo; je jen naší chybou, že jeho kvality přehlížíme. Mojžíšovy knihy nejsou totiž psány pro čtenáře (soukromá četba se totiž rozšířila až s vynálezem knihtisku, což můžeme mít tendenci opomíjet), ale pro "uživatele" (users), pro vypravěče příběhů.

Takovýto vypraveč příběhy Pt neanalyzuje a nerozděluje, ale naopak z nich vybírá látku pro své vyprávění, kterou upravuje podle potřeb posluchače. Činností blických autorů nevznikl nesmyslný slepenec, ale prostě zhuštěný text.

Jaké konsekvence s sebou toto poměrně přirozené východisko nese? Kromě toho, že fragmentace textu je nahrazena snahou o porozumění, ze scény nepříklad zmizí Jahvista, Priesterkodex a (již nezřídka odmítaný) Elohista. Biblický text nezachovává zdroje, ale tradice, které byly zaznamenány v určitých zdrojích, tvrdí autoři. S rozličností jmen Božích se biblisté vypořádávají elegantně: jsou to hermeneutické značky pro vypravěče. Duplicita se stane pochopitelnou, nabízí totiž vypravěčům materiál pro různé podoby jejich vypravěčů. Nebudeme-li chápat první kapitoly Genese jako striktní popis kosmogonie, ale jako reflexi podmínek, ve kterých se Izrael nacházel, směrem k Božímu stvoření, snadno pochopíme zdánlivou rozpornost. Zatímco první kapitoly Genese jsou popisem ideálního světa a lidského pádu, Deuteronomium se stává komplementární výzvou po ideálním životě.

Kniha obsahuje zevrubný rozbor problematiky, která je zde jen velmi stručně nastáněna. Dále obsahuje dodatky, které přímo s hlavním tématem nesouvisí, ale jsou intensivními studiemi konkrétního biblického textu.

Jsem velmi rád, že i v současné biblistice se najde někdo, kdo je ochoten se vymanit z nikým nevyhlášeného "dogmatu" JEDP a nahlédnout na Písmo sv. s jistým porozuměním. I když ještě mnohem svěžeji by působil tvůrčí návrat ke sv. Tradici.
hama
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Barman Barman | Web | 9. září 2017 v 21:54 | Reagovat

WOW

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama