Campbell - O'Brien: Rethinking the Pentateuch

15. května 2008 v 11:03 | hama |  Náboženství
(Znovupromyšlení Pentateuchu)

Tato kniha, která vznikla společným úsilím jesuity a dominikána, si již v předmluvě klade velké cíle; prohlašuje se za revoluci v chápání Pěti knih Mojžíšových. Vzhledem k tomu, že se jedná o pojednání velmi odborné, nebudu zde zabíhat do detailů a jen naznačím zde právě ony "revoluční" myšlenky.

Campbell a O'Brien nás hned v úvodu upozorňují, že na staré Hebrejce nelze pohlížet jako na hlupáky, kteří nějak slepili text Pentateuchu. Naopak, Pentateuch je velmi dobře zkomponované dílo; je jen naší chybou, že jeho kvality přehlížíme. Mojžíšovy knihy nejsou totiž psány pro čtenáře (soukromá četba se totiž rozšířila až s vynálezem knihtisku, což můžeme mít tendenci opomíjet), ale pro "uživatele" (users), pro vypravěče příběhů.

Takovýto vypraveč příběhy Pt neanalyzuje a nerozděluje, ale naopak z nich vybírá látku pro své vyprávění, kterou upravuje podle potřeb posluchače. Činností blických autorů nevznikl nesmyslný slepenec, ale prostě zhuštěný text.

Jaké konsekvence s sebou toto poměrně přirozené východisko nese? Kromě toho, že fragmentace textu je nahrazena snahou o porozumění, ze scény nepříklad zmizí Jahvista, Priesterkodex a (již nezřídka odmítaný) Elohista. Biblický text nezachovává zdroje, ale tradice, které byly zaznamenány v určitých zdrojích, tvrdí autoři. S rozličností jmen Božích se biblisté vypořádávají elegantně: jsou to hermeneutické značky pro vypravěče. Duplicita se stane pochopitelnou, nabízí totiž vypravěčům materiál pro různé podoby jejich vypravěčů. Nebudeme-li chápat první kapitoly Genese jako striktní popis kosmogonie, ale jako reflexi podmínek, ve kterých se Izrael nacházel, směrem k Božímu stvoření, snadno pochopíme zdánlivou rozpornost. Zatímco první kapitoly Genese jsou popisem ideálního světa a lidského pádu, Deuteronomium se stává komplementární výzvou po ideálním životě.

Kniha obsahuje zevrubný rozbor problematiky, která je zde jen velmi stručně nastáněna. Dále obsahuje dodatky, které přímo s hlavním tématem nesouvisí, ale jsou intensivními studiemi konkrétního biblického textu.

Jsem velmi rád, že i v současné biblistice se najde někdo, kdo je ochoten se vymanit z nikým nevyhlášeného "dogmatu" JEDP a nahlédnout na Písmo sv. s jistým porozuměním. I když ještě mnohem svěžeji by působil tvůrčí návrat ke sv. Tradici.
hama
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama