Novodobí křesťané

28. dubna 2008 v 9:18 |  Náboženství
Není mu třeba modliteb!
Včera pohřbený kardinál Richard prý zanechal svým synovcům renty ve výši sto tisíce franků. Jeho nástupce, patrně v posvátném oslnění tím bohatstvím, ho prohlásil za svatého.
Msgre Amette, současný pařížský biskup, hlavně však biskup současné Paříže, vydal pastýřský list, v němž vyjadřuje názor (stejně ctihodný jako upřímný), že zesnulému není třeba modliteb! Během dvou dnů, kdy bylo tělo toho světce vystaveno, přišlo prý na čtyřicet tisíc lidí s předměty k dotýkání. Patrně v naději, že se jim promění ve zlato. Ale o žádném zázraku jsem neslyšel.
(1907)

Cestující preláti
13. - Msgre Bolo, apoštolský protonotář, koná přednášky pro velkosvětské dámy. "Je nejvýznačnější z našich cestujících prelátů," píše Journal des Débats, "a člověk si představí drsného, chudého, z mála žijícího venkovského faráře, který po horských cestách navštěvuje nemocné a po skalách plných ledu přivádí k Pánu potem páchnoucí ovečky." Msgre Bolo je z jiné školy, připomíná mi jednoho z našich biskupů, také cestujícího, který si, rozvalený u krásného ohně, s tlustým doutníkem v hubě a krkaje po dobrém jídle, doopravdy takhle zašpásoval: "A to jsme, uvažte, následovníci apoštolů!" Bolo je pro "království salonů", pro parfémy a hlavně pro dobrou kuchyni, protože gurmánství je podle něho potěšení v podstatě intelektuální a "čím je člověk inteligentnější, tím spíš musí být vybraně krmen". Tím se ocitáme trochu daleko od pouštních Otců, které on patrně považuje za zvířata. Bolo je "obroditel". Takoví kazatelé se většinou vyskytují v předvečer katastrof.
(1913)
Rozdíl mezi všeobecnýma univerzálním
Mému belgickému básníkovi nestačí, že je otravný, a dokonce těžce, on dělá všechno pro to, aby byl úplně nesnesitelný. Jeanne se nelíbí, s jakou krajní svobodou tenhle člověk, který se má za katolíka, odsuzuje kněze před našimi dětmi. Slyším od ní, že ta řeč těžce pohoršila naši mladou dánskou luteránku, prý mu krátce předtím, než odešla, řekla, že ji udivuje, jak může nějaký katolík takhle tvrdě odsuzovat klérus, jako kdyby mezi nimi nebyl ani jeden, který si zaslouží vážnost a úctu. Já hosta vzápětí požádám - nijak ostře, ale pevně -, aby se trochu krotil, zvláště před dětmi. A v tu chvíli se vyklube nestvůra absolutní, děsivé, nepřekonatelné pýchy, pýchy slepé a hluché jako blbství. Ani na vteřinu ten člověk nepřipustí, že by se mohl mýlit, mé námitky jsou pro něj vzduch. Jeanniny ještě míň a rozčílí ho o to víc, že na ně není odpovědi. Ale vzít s hartusením nohy na ramena, to už je u pýchy obvyklé. Marně mu říkám: "Pohoršil jste mladé děvče vychované v bídě protestantství, vystavil jste je těžkému nebezpečí, že odmítne nabízenou Milost." Prý "na to kašle", pravdu je třeba říci, opakuje s idiotskou, zoufalou umanutostí a odvolává se na texty, kterým nerozumí a jen je zneužívá. Je připravený začít znovu a dokonce řekne, že svého syna vychová tak, aby kněžstvem pohrdal, protože je to - tvrdí mi s neuvěřitelnou stupiditou - jediný způsob, jak to dítě uchránit kroků, o něž by se jednou proti němu mohli ničemní kněží pokusit. Podle něho - opravdu tak mluví - by dítě mělo umět rozlišit mezi všeobecným a univerzálním jako nějaký dospělý člověk.
Nadarmo mu připomínám, že dítě se musí krmit mlékem, a ne syrovým masem. Nic mu to neříká. Rozčílí se a začne být drzý. To je konec. Vidím, že jsem se zase jednou spletl, že mám před sebou zlého pitomce, kterému nemohu hned ukázat dveře. Takovéhle tresty mi připravuje tenhle můj strašlivý život.
(1900)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hovedo Hovedo | Web | 30. srpna 2017 v 23:59 | Reagovat

Znate nejakou dobrou skolu kytary online?

2 Verca Verca | Web | 9. září 2017 v 21:54 | Reagovat

Doporucte mi nejake kytarove lekce

3 Bart Bart | Web | 28. září 2017 v 4:42 | Reagovat

WOW

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama