Kalilogie čili o výslovnosti VI.

16. března 2008 v 7:52 | Josef Durdík |  Durdík, J.: Kalilogie
V důraz přimíchá se někdy ještě jiný živel, totiž cit, jenž mluvícího provívá a v jeho hlase výrazu dochází. Tu se tedy slovo nejen důrazně vysloví, ale také zvláštním tónem zabarví, z něhož pohnutí mysli znáti jest, jakož radost, žal, bol, chvála, hana,souhlas, obdiv, ošklivost, lítost, rozhorlení, potupa, ironie atd. Zde záleží vše na tóně, jakým se výrok pronese. Mne žák můj překonal! zvolá slavný umělec a podle tónu poznáme ihned, zdali se trudí, neb raduje z toho. Může býti jedno nebo druhé, nic na větě nezmění se, slova potrvají tatáž i jich pořádek, a přece jaký rozdíl!

Takové moci požívá hlas; i říkáme této zvláštnosti jeho barvitost (timbra). Připojí-li se ona k důrazu, vzniká přízvuk citu čili emfáze. Emfatické pronášení má mnoho stupňů. S náležitým důrazem musí se ovšem číst i suché vědecké, kupř.matematické pojednání; emfáze zde však má méně látky, ač opět ze živé, účinné přednášky není vyloučena. Od prostého čtení, které sice správně důrazu šetří, však jinak úplně chladně se odbývá, až k živé skutečnosti samé neb k jejímu nápodobení na divadle, jaká to stupnice!
I zde jest možno sestaviti mnoho zákonů - totiž hledět aspoň naznačit a popsati způsob, jak se pronáší lítost,jak zlost, jak obdiv aj. Praktického výsledku tyto předpisy mají jen potud, pokud si chceme podrobněji uvědomiti příčiny emfatického dojmu nebo nějakou přednášku posouditi, nebo pokud skutečný talent chce sám sebe obmeziti. Jinak se zde nedá nic obmezovati a pravá emfáze musí sama prouditi z procítění bezprostředného, které přípravy nevylučuje, ale vyžaduje. Při emfázi zvláště je znáti prospěch řeči mluvené proti psané. Co můžeme vyjádřiti jádrným a přiměřeným vyslovením věty! Co tu rozličných odstínů, stupňův a barev, které při mluvení vynikají, ač ve psaném ničím nejsou naznačeny. Sesilování a seslabování hlasu, stoupání i klesání tónu, jakož i rozličné zabarvování jeho - čili kratším slovem důraz i emfáze způsobují tak zvanou modulaci mluvy. Pokud se v přednášení cit a vášeň patrně naznačuje, takou měrou, že přednášející sám citem tím překonán jest, povstává patos, kterýmžto slovem trpný stav duševní se míní. Patos v největších plodech básnických má své právo, - opáčně působí jen na místech nepřiměřených.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kilian Kilian | Web | 30. srpna 2017 v 23:54 | Reagovat

Jake lekce kytary byste doporucili?

2 Barman Barman | Web | 9. září 2017 v 21:48 | Reagovat

Bez kytary to nejde

3 Levak Levak | Web | 23. září 2017 v 15:10 | Reagovat

Jaka je nejlepsi skola kytary

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama