Kalilogie čili o výslovnosti V.

15. března 2008 v 7:49 | Josef Durdík |  Durdík, J.: Kalilogie
Proti pravidlům prostého přízvuku pronáší se někdy slovo silněji než obyčejně. To se děje tehdy, kdy se má smysl slova téhož vytknouti vztahem ke smyslu jinému, kterýž se v tomto případě také namítá. Chtěl-li bych vysloviti větu: Podzim byl krásný jakožto námitku proti tvrzení jinému, kupříkladu proti větě: Jaro bylo krásné, nestačí mi prostý přízvuk více, slovo podzim musí ještě silněji pronešeno býti. Na takovém silnějším pronešení slova se zakládá přízvuk vztahu čili důraz (Nachdruck).

Důrazem, jejž na jednotlivé slovo položím, sklesají ostatní slova na nižší stupně, a tím se stávají rozmanité obměny v pronášení vět. Kdežto prostý přízvuk se vyskytuje vždy, kdykoli se mluví, má důraz jen po příležitosti úkol svůj, kdy se totiž mluví důrazně, čili vztahem k nějaké protivě, která leží mimo větu vyslovenou.Důrazem vytknouti může se každý člen věty podle potřeby, jakmile se k němu hrot jiného smyslu vztahuje. Vezměme za příklad větu nejprv prostě vyslovenou; i bude znění takto:
Loňský podzim byl velmi krásný, a vizme, jak znění se střídá, klademe-li důraz na jednotlivé členy:
"Loňský podzim byl velmi krásný" vyslovím, kdyby byl někdo tvrdil, že letošní podzim jest krásný.
"Loňský podzim byl velmi krásný" vyslovím, kdyby někdo byl o krásném jaru mluvil, proti němuž podzim krásnější byl.
"Loňský podzim byl velmi krásný" vyslovím, chci-li vytknouti skutečnou pravdu svého tvrzení proti někomu, kdo by vůbec pochyboval, řka: Loňský podzim nebyl krásný.
"Loňský podzim byl velmi krásný" vztahuje se k opravení výpovědi, která by o stupni té krásy jiného náhledu byla. Dá se tedy při každém důraze takto sestaviti věta jiná, kteráž na příslušném slově má opět důraz. Tato dvě slova pak k sobě navzájem se vztahují (slova souvztažná), v nich smysl obou vět se proti sobě staví a důraz podmiňuje. Někdy se tato druhá věta také skutečně klade, v tak zvaných antitezích, čímž důraz sám čtoucímu se
vtírá:
Kdy vášeň mluví, rozum umlká.
Avšak nejčastěji stojí věta sama o sobě, druhá se zamlčuje, neb se jí jen domysliti máme. Důraz proti prostému přízvuku má určitý logický úkon; kdo s důrazem čísti chce, musí smysl čteného lépe znáti, než kdy zadost činí jen přízvuku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr ton Petr ton | Web | 30. srpna 2017 v 23:54 | Reagovat

Fakt?

2 Sandokan Sandokan | Web | 9. září 2017 v 21:48 | Reagovat

Bez kytary to nejde

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama