Kalilogie čili o výslovnosti IV.

14. března 2008 v 7:47 | Josef Durdík |  Durdík, J.: Kalilogie
Jako v slově ne všecky slabiky, tak v celém výroku ne všecka slova stejnou silou se pronášejí. Vyslovme nahlas, však prostě, tuto větu: Podzim byl krásný, vyslovme ji způsobem, jak obyčejně mluvíme. Zpozorujeme ihned, že slovo podzim silněji pronešeno jest než byl, avšak krásný opět touž, ano větší silou. Pravidlo jest: Podmět i přísudek pronášejí se silněji než spona, čili spona věty pronáší se slaběji než podmět a přísudek.Vyslovíme-li větu: Podzim byl velmi krásný, poznáme, že příslovce velmi silněji sice než spona, avšak přec o něco slaběji než podmět a přísudek se pronáší. Patrno, že v pronášení jednotlivých slov u větě jest mnoho stupňův: když vezmeme věc jen zhruba, obdržíme pro přehled aspoň tři stupně.

1. stupeň základní, kterým se pronášejí slova pojmová: statná a přídavná jmena, přívlastky, slovesa atd.;
2. stupeň, kterým slaběji se pronášejí tytéž částky řeči, mají-li méně důležitosti, jsouce pouze bližším určením atd.;
3. stupeň, nejslabší, kterým pronáší se spona a jiná vedlejší slovce.
Budeme stupně tyto značiti postupně čísly: 1, 2, 3 nad příslušnými slovy.
Tak vyslovíme-li sklenice vody, jest podstatným slovo druhé, a výslovnost vskutku jest: sklenice vody. Pozorujme větu: Petr Veliký jest zakladatel moci ruské. Spona jest vysloví se opět nejslaběji, totiž v třetím stupni; z ostatních slov však pronesou se ona, která smysl podstatně vyznačují, nejsilněji. Slovo Petr vyznačeno jest svým přídavkem Veliký; nyní teprv vím určitě, koho si mysliti mám, proto vysloví se Petr druhým, Veliký prvním stupněm. Zakladatel moci jest ve své všeobecnosti posud neurčité; vyznačí se však přídavným jmenem ruské, kteréž proti oněm dvěma slovům silněji se pronese. Bude tedy přízvuk slov po větě rozdělen takto: Petr Veliký jest zakladatel moci ruské.
Látku tuto lze rozšířiti - při útlejším pozoru dalo by se postaviti ještě více stupňův - a mimoto prozkoumati všecky druhy slov, tak zvané částky řeči, jednu po druhé, jaká kdy výslovnost jim přísluší.
Tak například když více sloves nebo přídavných jmen se sejde, sesiluje se hlas o něco málo při každém následujícím. Vyslovme: velký, zlatý, český král! Nebo jiný příklad, že citoslovka nesmí se zvláště pronášeti a od slova svého trhati: ó matko má! plynule se vysloví, nikoli ó - matko má s přestávkou po ó.Bylo by to však pro tuto rozpravu příliš rozsáhlé a nevyniklo by nic zvláštního, co se týče výslovnosti mluvy naší. Proto přestáváme na tomto stručném vytknutí, co jest prostý přízvuk slov; různé jeho odstíny přirozeně každému se naskytují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Levak Levak | Web | 9. září 2017 v 21:49 | Reagovat

Jakou mate kytaru

2 Verca Verca | Web | 23. září 2017 v 15:11 | Reagovat

WOW

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama